Zákonné pojištění vozidel - sankce

Jsem bez zákonného pojištění vozidel. Co mi hrozí?

Co se stane v případě, že zákonné pojištění vozidel nemáte uzavřeno a chytí vás?

Pokud vás jen chytí policejní hlídka a zjistí, že nemáte vozidlo pojištěné, může vám udělit pokutu 5000 Kč až do výše 40.tisíc Kč. Což závisí na kategorii vozidla. A za každý den, kdy nebylo vozidlo pojištěné zaplatíte sankci pojistného ve výši 20-300 Kč/den.

Horší to bude v případě, že s nepojištěným vozidlem způsobíte nehodu. Škoda, kterou způsobíte sice bude uhrazena z tzv Garančního fondu České kanceláře pojistitelů, který tvoří všechny pojišťovny působící na trhu, ale tento fond bude následně škodu vymáhat po vás i se sankcemi.

Další pokuta vám hrozí pokud si zapomenete Zelenou kartu doma a vyjedete na silnice bez ní, nebo Zelenou kartu nebudete mít podepsanou. V takovém případě můžete dostat pokutu 1500-3000 Kč v obou případech.

V případě, že neodhlásíte vozidlo a neodevzdáte registrační značku vozidla, hrozí vám pokuta až do výše 20.000 Kč.

Dnes je však opravdu jednoduché jezdit za "pár kaček" a najít si opravdu nejlevnější povinné ručení co na trhu existuje. Stačí použít kalkulačku povinného ručení, která po zadání několika údajů z techničáku během několika vteřin vybere z tisíců možností takové varianty povinného ručení, které vyhovují vašemu zadání. A vy si pak provedete výsledné porovnání povinného ručení z několika variant výsledku, což je velice jednoduché.Další informace k tématu pojištění vozidel. Tvoří ho v podstatě dva produkty a to zákonné pojištění odpovědnosti za škodu a havarijní pojištění, které je nepovinné a kryje škody viníkovi na vlastním vozidle a v případě událostí jako krádeže a živelní události.

Zákonné pojištění vozidel u nás provozuje 14 pojišťoven. Největší procentuální nárůst v počtu klientů zaznamenalo Povinné ručení Slavia pojišťovny a rovněž evropské jedničky v pojištění, pojišťovny Allianz a jejího produktu Povinné ručení Allianz. Obecně se dařilo i menším pojišťovnám a jejich prodůktům Povinné ručení HVP a slovinské nabídce Povinné ručení Triglav. Rovněž České podnikatelské pojišťovně z Vienna Insurance Groupe přibyli noví klienti na jejich Povinné ručení ČPP. Dá se říci, že pro nově příchozí pojišťovny na trhu s povinným ručením příliš prostoru již není.